Roosevelta 4/1 , Poznań   60-829


Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością to jedna z najczęściej wybieranych form działalności w Polsce. Uchodzi za bezpieczną formę prowadzenia biznesu i rzeczywiście jest to co do zasady słuszne założenie – głównie dlatego, że „chroni” prywatny majątek wspólników.


Istotą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest to, że wspólnicy nie odpowiadają prywatnym majątkiem za jej zobowiązania. Ich ryzyko ogranicza się do wniesionego wkładu. Z przepisów kodeksu spółek handlowych


Ta forma prowadzenia działalności chroni majątek wspólników – jednak niekoniecznie już członków zarządu. Ponoszą oni nie tylko ryzyko, ale i bardzo szeroką odpowiedzialność na gruncie:

  • prawa cywilnego (gospodarczego) – jeżeli egzekucja wobec spółki okazała się bezskuteczna, a nie zachodzą przesłanki wyłączające odpowiedzialność na gruncie przepisów kodeksu spółek handlowych;
  • prawa podatkowego – gdy należność podatkowa nie może zostać wyegzekwowana od spółki;
  • prawa karnego oraz karnoskarbowego – m.in. za oszustwa podatkowe, nieprawidłowe wykorzystanie dotacji, które może prowadzić do zarzutów jej wyłudzenia.


W tych przypadkach „ograniczenie” odpowiedzialności może nie mieć zastosowania. Członkowie zarządu odpowiadają całym swoim majątkiem, a także mogą ponosić odpowiedzialność karną, zostać zatrzymani celem doprowadzenia czy tymczasowo aresztowani. Nawet jeżeli faktycznie czynności w zarządzie nie wykonywali czy działali na „czyjeś” polecenie lub byli tzw. słupami.


O ile w zakresie prawa cywilnego czy podatkowego przepisy przewidują sytuacje, w których odpowiedzialność członków zarządu jest ograniczona. Np. na podstawie art. 299 kodeksu spółek handlowych członek zarządu nie odpowiada, gdy udowodni, że "we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody".

To sprawy karne prowadzone wobec członków zarządu wymagają przygotowania solidnej linii obrony.


Decydując się na spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością warto pamiętać, że daje ochronę wspólnikom, ale nie zwalnia zarządu z odpowiedzialności za sposób prowadzenia firmy. Tu potrzebna jest najwyższa staranność, aby chronić swój majątek.


Planujesz założyć spółkę z o.o.? A może jesteś członkiem zarządu i chcesz wiedzieć, jak zminimalizować ryzyko osobistej odpowiedzialności? Napisz do mnie lub umów się na konsultacje

Uzyskaj wsparcie prawne teraz

Uzyskaj wsparcie prawne już teraz

Napisz do nas
Uzyskaj wsparcie prawne już teraz