Roosevelta 4/1 , Poznań 60-829
Brak licencji CASP? To koniec legalnej działalności dostawców usług w zakresie krypotwalut
Obowiązujące od 30 grudnia 2024 r. Rozporządzenie MiCA (Markets in Crypto-Assets Regulation) wprowadza jednolite zasady dla rynku kryptoaktywów w Unii Europejskiej. W Polsce, zgodnie z projektowanymi przepisami, dostawcy usług w zakresie kryptoaktywów (CASP) będą musieli uzyskać odpowiednie zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).
Status dostawcy usług w zakresie kryptoaktywów (CASP) będą mogły uzyskać:
Brak uzyskania licencji CASP lub nieotrzymanie potwierdzenia kompletności wniosku od KNF skutkuje zakazem prowadzenia działalności w zakresie kryptoaktywów po zakończeniu okresu przejściowego. Podmioty kontynuujące działalność bez wymaganych zezwoleń mogą ponosić odpowiedzialność administracyjną oraz finansową, w tym wysokie kary pieniężne.
Dodatkowe sankcje przewiduje projektowana ustawa o kryptowalutach. Przewidziano w niej m.in. odpowiedzialność podmiotów, które nie będąc do tego uprawnionymi używają w (1) nazwie (również handlowej), (2) reklamie czy informacji reklamowej lub (3) do określenia wykonywanej przez siebie działalności gospodarczej określeń wskazujących, że jest dostawcą usług w zakresie kryptoaktywów lub mogących wprowadzać w tym względzie w błąd. Podmiot taki będzie podlegał grzywnie do 1 000 000 złotych albo karze pozbawienia wolności do lat 2, albo obu tym karom łącznie
UKNF zaleca, aby przedsiębiorcy planujący kontynuowanie działalności w zakresie kryptoaktywów rozpoczęli niezwłocznie przygotowania do wdrożenia wymogów wynikających z Rozporządzenia MiCA. Dotyczy to w szczególności dostosowania się do przyszłych regulacyjnych standardów technicznych (RTS), wykonawczych standardów technicznych (ITS) oraz wytycznych (GL), które będą miały zastosowanie do działalności CASP.
Dla pełnego zrozumienia wymogów i procedur zalecamy do:
· odwiedzenia zakładki MiCA na stronie https://fintech.gov.pl
· zapoznania się komunikatem KNF dotyczącym okresu przejściowego
· zapoznania się z treścią rozporządzenia
· zapoznania się z projektem ustawy o kryptowalutach oraz przebiegiem procesu legislacyjnego
Jeśli prowadzisz działalność na rynku kryptoaktywów i chcesz być na bieżąco z nadchodzącymi zmianami prawnymi, zachęcam do śledzenia publikacji na blogu kancelarii oraz kontaktu z Kancelarią.